24 Eylül 2012 Pazartesi

Göğüs büyütmedeki silikon zararlı mıdır?


Göğüs büyütme ameliyatlarında yapılan işlem göğsün içine yerleştirilen silikon yerleştirilmesidir. Bu silikon sayesinde göğüs istenilen ölçülere getirilerek bayanlarımız mutlu ediliyor. Özellikle küçük memeye sahip bayanlarımız için bu oldukça önemli bir konu haline geliyor.

Göğüs büyütme ameliyatlarında doğru klinikler seçmeliyiz. Çünkü ne kadar başarılı bir estetik cerrah olursa ameliyat öncesi ve sonrasında sorun yaşamazsınız. İstediğiniz göğse rahatça kovuşursunuz. Ayrıca doğru klinikler de kullanılan protezlerde oldukça kaliteli olacaktır. Bu konuda bayanlarımızın korktuğu silikonların zararı olup, olmayacağıdır.

Göğüs büyütme ameliyatlarında silikonlar kaliteli olduğu sürece asla size zarar vermez. Uzman doktorunuza bu konuda silikonlar ile ilgili belgelerini isteyerek kontrol ediniz. Onaylı olup, olmadığını mutlaka görünüz. Özellikle uzak doğuda üretilen ucuz olarak alınan silikonlardan uzak durun. Steril olan ve laboratuarlarda saklanan silikon protezler kullanılması gerekir. Bu tür silikonlar asla size zarar vermeyecektir. Böylece gönül rahatlığıyla silikon protezini çıkarmadan uzun yıllar kullanabilirsiniz.
12 Eylül 2012 Çarşamba

EMZİRMEDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR ŞUNLARDIR:

Emzirme işleminden önce eller güzelce yıkanmalıdır. Anne rahat bir yerde ve pozisyonda oturmalıdır. Meme başı kaynamış ılık su ile silinmelidir. Bebeğin altı temiz olmalıdır. Bebeğe meme verildikten sonra meme başı hafifçe bastırılarak burun açık tutulmalıdır. Emme işlemi sırasında meme başı ve meme başı çevresindeki koyu bölgenin büyük bir kısmı bebeğin ağzında olmalıdır. Her emzirme işleminde her iki meme de boşaltılmalıdır. 10-15 dakikalık emzirme bir memeyi boşaltmaya yeterlidir. Ancak anne memesinde kalma süresi bebeğe bırakılmalıdır. Bebek erken doğmuşsa meme tutması ve emmesi iyi değilse kalan süt sağılarak boşaltılmalıdır. Memede kalan süt oluşacak olan sütü de engeller. Anne bu dönemde stresten uzak durmalıdır. Kendisini yoracak şeylerden kaçınmalıdır. Sulu gıdalar tüketmelidir. İlaç kullanımına dikkat etmelidir. Kullanılacak ilacın içinde bebeğe zararlı maddeler var ise ilaç kullanılmamalıdır. Bebek yeni doğduğunda ortalama olarak günde 8- 12 defa emzirilir. Daha sonra ise bu 6- 8 defa olabilir. Bebek her canı istediğinde sık olarak istediği sürece emzirilmelidir. Emzirme işlemi bittikten sonra bebek dik olarak annenin omzuna yatırılmalı ve sırtına hafif masaj yapılarak tüm gazı çıkarılmalıdır.

10 Eylül 2012 Pazartesi

Göğüs Büyütme Ameliyatı sonrası

Eğer pansuman uygulandıysa bir kaç gün sonra özel sütyenle değiştirilecektir. Her ne kadar en az göze çarpacak şekilde olması için çaba harcanacaksa da yara izleri cerrahinin kaçınılmaz sonucudur. Birçok vakada yavaşça solacak ve zamanla zor fark edilir hale gelecektir. Her iki taraftaki iyileşme süreci farklı olabilir ve buna bağlı geçici meme asimetrisi oluşabilir. Ameliyatı takip eden haftalarda hatta aylarda memede farklı derecelerde sertleşme ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda yumuşaklığı arttırmak amacıyla meme masajı önerilebilir. Ameliyatı takiben meme başlarında hissiyet kaybolabilir. Fakat çoğu vakada hissiyet geri dönecektir. Her ne kadar ameliyat sonrası birinci günde ayağa kalkacaksanız da, normal rutininize dönmeniz için uygun bir program önerilecektir. Hastadan hastaya değişmekle beraber genellikle 2-3 gün sonra işinize dönebileceksiniz.

6 Eylül 2012 Perşembe

izsiz meme estetiği

Bir bayanın kendini güzel hissetmesi ne kadar önemliyse, kendini kadın hissetmesi için göğüsler de bir o kadar önemlidir. Meme estetiği ameliyatları plastik cerrahi doktorlarının en yüz güldüren ameliyatlarındandır. Ayrıca estetik cerrahi operasyonlarının içinde burun ameliyatları sonrasında 2. sırada yer almaktadır. Göğüslerin şekli ve büyüklüğü yaşlanmaya bağlı ciltteki elastikiyet sorunu, aşırı kilo alıp vermeye bağlı şekil bozuklukları veya elastikiyet kaybı, yaşanılan hamilelik ve emzirme dönemleri gibi nedenlerle deformasyona uğrarlar. Göğüsler bayanların her ne kadar doğurganlığının en önemli simgelerinden biri olsa da aslında her bayanın sağlıktan ve doğurganlıktan önce estetik kaygıların ön planda tutulduğu gözleniyor.

4 Eylül 2012 Salı

PROTEZLERİN KALİTELERİ VE FİYATLARI

Ülkemizde gerçekten de dünyanın en iyi protezleri bulunuyor. Bu yazıda marka adlarından söz etmek istemiyorum fakat protez ücretleri de markalar içinde çok farklılıklar gösteriyor. Nihayetinde tüm bu protezler ya Avrupa Birliği standartlarında veya FDA onaylı. Ancak kalitesi düşük Çin malı protezler Türkiye’de satılmıyor. Bu nokta da hekiminize güvenmenizi tavsiye ediyorum. PIP, Mentor, Nagor, McGhan piyasada satılan en iyi protezlerdir. Titanyum ve asimetrik protezler de zaten PIP patentli. Kısaca en pahalıları titanyumlar, anatomik ve asimetriklerdir, su veya sıvı silikon dolu ve düz yüzeyli olanları ise biraz daha ucuz.

2 Eylül 2012 Pazar

GÖĞÜS mü MEME mi?

Göğüs, içinde akciğerlerimizi barındıran , kaburgalarımızın çatısını yaptığı, bir bölümdür. Deri altında kasların bulunduğu bu yapının ön duvarında meme dokusu yer alır. Meme erkek ve kadında mevcuttur. İnsanlar zooloji biliminde memeli hayvanlar grubunda yer alır. Kibarlık olsun diye memeye göğüs denilme eğilimi fazladır. Bu yaklaşım iletişimde bazen önemli kargaşalara neden olabilir. Örneğin, bir hasta Göğüsüm den parça alındı (biopsi) deyince bunun akciğerden mi, göğüs duvarından mı yoksa meme den mi alındığı konusunda tereddüt yaşanır. Diğer önemli bir örnek ise ” Göğüs hastalıkları bilim dalıdır”. Bu bilim dalı akciğer hastalıkları ile uğraşır, meme hastalıkları bu bilim dalının konusu değildir. İste kısaca saydığım bu maddeler nedeniyle, Plastik Cerrahi ihtisasından önce yaptığım genel cerrahi ihtisasım sırasındaki hocam Prof. Dr Hüsnü Göksel (meme tümörlerinde uluslararası üne sahip hocamız.) meme ye göğüs denmesine çok tepki verirdi.